Haber

Özbek-Hindistan ortak askeri eğitim tatbikatı Hindistan’da başladı

Özbek ve Hindistan silahlı kuvvetlerinin katıldığı ortak askeri tatbikat “Dostluk-2023″ün Hindistan’da başladığı bildirildi.

Özbekistan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, iki ülke savunma bakanlıkları arasında imzalanan iş birliği planı kapsamında Hindistan’ın Pithoragarh kenti yakınlarındaki askeri eğitim merkezinde Özbek-Hindistan ortak askeri tatbikatı başladı. Uttarkand eyaleti.

“Dostluk-2023” adlı tatbikatın startı için tören düzenlendi. Törende konuşan Hindistan 32’nci Tugay Komutanı Tuğgeneral Mayank Vaid, ortak tatbikatın iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin daha da geliştirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Özbekistan Savunma Bakanlığı yetkilisi Yarbay Shavkat Sarmonkulov, iki ülke arasındaki ticari-ekonomik, kültürel-insani, sağlık ve turizm alanlarındaki iş birliğinin yanı sıra askeri alanda da iş birliğinin giderek geliştiğini belirtti.

İki ülke silahlı kuvvetlerinin de katıldığı geçit töreninin ardından askerler hatıra fotoğrafı çektirdi.

5 Mart’a kadar devam edecek ortak tatbikat kapsamında iki ülke silahlı kuvvetleri, terör gruplarının aranması ve imha edilmesi, dağ bariyerlerinin aşılması ve dağlık orman koşullarında muharebe çalışmaları yapacak.

Özbek ve Hindistan ordularının katılımıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen ortak tatbikata Özbekistan’dan 45 asker katılıyor.

İlki 2019’da Taşkent’te düzenlenen Özbek-Hindistan ortak askeri tatbikatlarının ikincisi, 2021’de Hindistan’da, üçüncüsü ise geçen yıl Özbekistan’ın Harezm bölgesinde yapıldı.

silvan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu